۱۸
نظر
 
کد مطلب: 2782
گفتگو با سیدمحمد موسوی به بهانه قهرمانی در آسیا
 
محمد موسوی یکی از موفق ترین والیبالیست های ایرانی است که تا به حال افتخارات زیادی را با تیم های ملی در رده های مختلف برای کشورمان کسب کرده است.با او که در حال حاضر در اصفهان و تمرین با باشگاه گیتی پسند به سر می برد گفت و گویی انجام دادیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۴۸
 
اتفاق: بهترین آبشار زن نوجوانان جهان، بهترین مدافع باشگاههای آسیا و جهان، همچنین کسب مقام سوم جوانان جهان،دو بار قهرمانی در جام کنفدراسیون ها، سومی باشگاههای جهان و در نهایت قهرمانی جام ملتهای آسیا با تیم ملی والیبال ایران گوشه ای از افتخارات فردی و تیمی سید محمد موسوی عراقی است.
موسوی متولد آخرین روز مرداد ماه سال ۶۶ است.بخش بزرگی از موفقیتش را مدیون پدرش می داند و او را اولین مربی خود معرفی می کند و زندگی بدون والیبال را غیر ممکن می بیند.

انتظار قهرمانی در جام ملت ها را داشتید؟
اصلا ما تمریناتمون رو برای قهرمانی شروع کردیم.در دوره گذشته نائب قهرمان شدیم.این دوره بچه ها تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته بودند و اردوهای تدارکاتی مناسبی هم برگزار شده بود.

یک زمانی وقتی رو به روی تیم های شرق آسیا قرار می گرفتیم ترس و استرس داشتیم اما در حال حاضر بدون هیچ دلهره ای مقابلشان بازی می کنیم و به راحتی به برد می رسیم.چه شد که این قدر سریع به اینجا رسیدیم؟

همان طور که گفتین والیبال ما خیلی رشد کرده، شاید یک سری آدمهایی که درست ورزش رو متوجه نمی شوند و شاید بگم نمی فهمند، میگن تیم های شرق آسیایی ضعیف تر شدند ولی اصلا این طور نیست آنها همان کارهایی را که قبلا میکردند، ادامه میدهند و حتی محکم تر از گذشته. ولی خب مربی های خیلی خوبی به کشورمان آمدند از آقای گاییچ گرفته تا آقای ولاسکو. روی تیم های نوجوانان و جوانان سرمایه گذاری خوبی شده و والیبال الان پایه های خیلی خوبی دارد.در حال حاضر والیبالیست هایی که سن والیبالشان تمام میشود بلافاصله بعد از آنها والیبالیست های خوبی هست .پشت سر همین تیم هم میتونم بگم بازیکنان خیلی خوبی هستند.در کل دلیل اصلی پیشرفت والیبالمان این است که به نوجوانان و جوانانمان خیلی اهمیت دادند و توانستیم به این مرحله برسیم.

بازی جلوی بیست هزار نفر تماشاگر چه حسی دارد؟

خب آدم احساس غرور می کند وقتی این همه آدم برای تماشای والیبال به یک سالنی می آیند که واقعا بد مسیر است.فکر می کنم اگه جای بهتری بود و یا حتی سالن ۵۰ هزار نفری هم بود در روز بازی فینال پر می شد.من جلوی چین و کره ای هم که سالن همین قدر پر شده بود اصلا استرس بازی را نداشتم .من فقط یه استرس بهم اضافه شده بود آن هم اینکه جلوی این تماشاچی ها شرمنده نشویم، فقط نبازیم که این همه تماشاچی ناراحت به خانه برگردند.

باختتون در ست اول مقابل چین و کره هم به خاطر جو ورزشگاه بود؟

دقیقا.برایمان خیلی سخت و سنگین بود.بچه ها تو کشورهای دیگه و حتی کشور خودمان جلوی تماشاچی های زیادی بازی کرده اند. وقتی در شهرستانها هم بازی می کنیم واقعا تماشاگران خیلی زیادی می آیند. سالن که پرمی شود چون محیط هم بسته هست صداهای زیادی متساعد می شود ولی
ولاسکو مربی بزرگیست. وقتی یک تیم نتیجه می گیرد همه چیز خوب است.اما اگر این طور نبود ولاسکو بد می شد، بازیکنان بد بازی کرده بودند، ایران شرایط میزبانی را خوب اجرا نکرده بود .
چون بحث عرق ملی بود بچه ها یک مقداری استرس داشتند اما فقط در گیم اول بود، بعد از آن با شرایط راحت تری بازی می کردیم.

میزبانی ایران را چه طور دیدید؟

خیلی خوب برگزار شد. من واقعا فکر نمی کردم ایران به این خوبی این کار را انجام دهد.شاید مثلا ژاپن یک دوره بهتر از ایران میزبانی کرده باشد.برنامه ریزی ها عالی بود ولی در مراسم اهدای جام یک سری آدم های غیره بودند که آمدنشان به زمین صورت خوبی نداشت اما بقیه چیزها خوب بود.

برنامه خاصی برای رفتن روی سکو داشتید؟

از قبل برنامه ای نداشتیم ولی خب همان جا هماهنگ می کردیم یک سری کارها انجام دهیم مثلا با هم پریدن و با هم دستها را بالا بردن.شیرینی قهرمانی هم به همین چیزهاست.من خودم رقص برره ای را پیشنهاد کردم که مثل برره ای ها با انگشت اشاره برقصیم.

نقش آقای ولاسکو در این قهرمانی چقدر بود؟از کار کردن با او راضی هستین؟

صد در صد.ولاسکو مربی بزرگیست. وقتی یک تیم نتیجه می گیرد همه چیز خوب است.اما اگر این طور نبود ولاسکو بد می شد، بازیکنان بد بازی کرده بودند، ایران شرایط میزبانی را خوب اجرا نکرده بود ولی غیر از این که ما قهرمان شدیم من خودم به شخصه اوایل خیلی سختم بود که با آقای ولاسکو کار کنم. یک شرایط خیلی خاصی مد نظر ایشان بود، چیزی مثل یک تیم خیلی خیلی حرفه ای ولی ما هنوز صد در صد به آن اندازه حرفه ای گری نرسیدیم .دو سه ماهی طول کشید تا بچه ها خودشان را با خواسته های آقای ولاسکو وفق دادند.وقتی که روی ریتم افتادیم توانستیم آن چیزی را که از ما می خواهد اجرا کنیم و خدا رو شکر قهرمان شدیم.زمان آقای گاییچ هم همین مشکل را داشتیم.یکی دو دوره واقعا نتیجه نگرفتیم و با تیم های خیلی ضعیف هم ۳-۲می کردیم یعنی به زور می بردیم یا حتی بعضی اوقات می باختیم ولی این بار خیلی زود با شرایط جدید تطبیق پیدا کردیم.

رمز موفقیتتون در این بازی ها چه بود؟
شاید شعار شده باشد که همدلی ، رفاقت و ... ولی خب اینها صد در صد تاثیر داشت ما یک اردوی تدارکاتی در اسلوونی و اسلواکی داشتیم که واقعا اون بازیها یک جورهایی بچه ها را آبدیده کرد.بازیهای خیلی مهمی بود. ما تیم های مهمی را شکست دادیم که جزو ۵-۶ تیم اول اروپا در جام ملتها شدند.تیم های اسلونی، اسلواکی،فنلاند،لهستان و بلغارستان تیم های خیلی خوبی بودند.اینها به همراه شرایطی که فدراسیون آماده کرده بود، خود آقای ولاسکو، همدلی بچه ها، تصمیم برای قهرمانی همه دست به دست هم داد تا تیم به موفقیت برسد.

برنامه تون برای بازیهای ژاپن چیست؟
حدود ۶ یا ۵ تا بازی از لیگ برگزار و بعد یک ماه لیگ تعطیل می شود و فکر کنم ۲۵ ام آبان به ژاپن برویم. ما دو روز بعد جام ملت ها به اصفهان آمدیم تا تمریناتمون رو با تیم هامون شروع کنیم. بالاخره یک سری نفرات جدید اضافه می شوند. ما ۵تا بچه های تیم ملی هستیم ولی ۷ نفر دیگر هم هستند. باید همه با هم کار کنیم تا به هماهنگی برسیم.امسال هم که می بینید گیتی پسند اولین سال حضورش در لیگ است و هزینه های خیلی زیادی هم انجام داده.

قول صعود به مسابقات المپیک را می دهید؟

من نمی تونم قول بدم و بگم که ما حتما می رویم اما می گویم ما حتما می خواهیم که این کار را بکنیم. این قول را می توانم به مردم بدهم که صد در صد بچه های ما آماده هستند و انگیزه زیادی برای رفتن دارند ولی خب در ورزش حرفه ای خیلی اتفاقات ممکن است بیافتد،اتفاقاتی که ممکن است به ضرر تیم باشد. ما تیم خوبی داریم، تیمی که می تونه امیدوار باشه به رفتن به المپیک.در بازی های انتخابی المپیک ۳تا از تیمهای اروپایی، ۴ تیم آسیایی، تیم کانادا و ... می آیند. بهترین
اگر یک نفر کور به دنیا بیاید شاید برایش آنچنان مهم نباشد ولی وقتی یک نفر کور می شود خیلی برایش سخت است. اگر من والیبالیست نمی شدم خب روال عادی زندگی خودم رو طی می کردم ولی الان که والیبالیست شدم دیگه به هیچ وجه حتی دوس ندارم یک رشته دیگه رو انجام بدهم.
تیم آسیایی در آن مسابقات به المپیک می رود. به نظر من فقط تیم ایران توانایی شکست این تیم ها را دارد.من برای صعود به المپیک خیلی خوش بین هستم.

کمی از بحث بازیهای ملی جدا شویم، چه شد که والیبال را انتخاب کردی؟

خب من خوزستانی هستم و آنجا همه اصالتا اهل فوتبالند. پدر من والیبالیست بود.همان طور که فوتبالیست ها می گویند که ما از زمین خاکی شروع کردیم ما هم اتفاقا جلوی خانه مان یک زمین خیلی بزرگ بود. پدرم توپ و توری آنجا درست کرد و یک زمین والیبال درست شد که همه می آمدند آنجا و والیبال بازی می کردند. من هم حدودا دوم یا سوم ابتدایی بودم.یک توپ دیگر کنار زمین بود که با آن به همراه بچه ها پنجه و ساعد می زدیم. یک سال بعدش دیدم می تونم برم تو زمین و باهاشون بازی کنم.رفتم و دو سه حرکت انجام دادم.پدرم گفت نه تو استعدادش رو داری. از آنجا بود که پدرم دنبال والیبالیست شدنم را گرفت و من هم قاطی والیبال شدم.همیشه هم گفتم اولین مربی ام پدرم بوده که خیلی هم برایم زحمت کشید.

اگر به عقب برمی گشتی باز هم همین رشته را انتخاب میکردی؟
صد در صد .من بدون والیبال نمی توانم زندگی کنم .الان هم وقتی یک هفته والیبال بازی نمی کنم دپرس می شوم.اگر یک نفر کور به دنیا بیاید شاید برایش آنچنان مهم نباشد ولی وقتی یک نفر کور می شود خیلی برایش سخت است. اگر من والیبالیست نمی شدم خب روال عادی زندگی خودم رو طی می کردم ولی الان که والیبالیست شدم به هیچ وجه حتی دوس ندارم یک رشته دیگر را انجام بدهم.والیبالیست بودن را دوست دارم.فکر می کنم توانایی و فیزیک من در این رشته شکوفا شد.

وقتی والیبال را انتخاب کردی چه قدر شهرت برایت اهمیت داشت؟
اصلا به شهرت فکر نمی کردم.بیشتر عشق والیبال بازی کردن و پیشرفت کردن توی والیبال رو داشتم و رسیدن به تیم ملی.بیشتر انگیزه من همین بود نه بحث مالی اش بود نه بحث شهرتش.به نظر من چون انگیزه ام یک چیزی بهتر از پول و شهرت بود در این رشته موفق شدم. چون اگر واقعا انگیزه آدم برای پول و شهرت باشد احتمالش خیلی زیاد است که به موفقیت نرسد آن موقع چیزهای دیگری برایش مهم می شود و کارهای دیگری انجام می دهد.

والیبال از نظر مالی رضایت شما را جلب کرده است؟

بله والیبال چند سالی هست که خیلی خوب شده. می شه گفت ورزش ما الان پرطرفدارترین رشته بعد از فوتبال است.چون من فکر نمی کنم در رشته دیگری در ایران میزبانی باشه و ۲۰هزار نفر تماشاچی بیایند. چون این رشته اینقدر طرفدار دارد، بحث تبلیغات هم برایش زیاد تر می شود و اسپانسرهای قوی تری جذب می کند. فوتبال هم جدا ازبقیه رشته هاست چون یک صنعت است.اما از نظر مالی فکر کنم والیبال در رشته های غیر فوتبالی اول باشد.

تمایلی برای لژیونر شدن داری؟
من خیلی دوست داشتم و دارم حتی اتفاقا امسال یکی دوتا پیشنهاد خیلی خیلی خوب هم از تیم های خارجی مخصوصا لیگ ایتالیا داشتم ولی یک جورایی من هم به خانواده ام هم به ایران وابسته ام. مثلا اردوهای خارجی مان وقتی به دو سه هفته می رسد واقعا اعصابم خورد می شود آن هم فکر کنین با وجود یک اکیپ ایرانی که همه دوست هستیم بازهم واقعا خسته می شوم .فکر اینکه تنهایی به کشوری بروم که زبانشان را هم نمی فهمم برایم سخت است و نمی توانم تحمل کنم. به خاطر همین بیشتر دوس دارم از این لحاظ اینجا باشم ولی خب آنجا هم یک تجربه جدید است.اما از طرفی وقتی تو هر رشته ای در سطح بالاتری بازی کنی و از خودت بالاتر باشند پیشرفت می کنی اما وقتی که شما بگویید من الان توی ایران خوبم دیگر درجا میزنی به همین دلیل دوست دارم بروم ولی با آن شرایطی که گفتم برایم سخت است.

و در آخر بزرگترین آرزوی ورزشی ات چیست؟

اوایل این بود که در لیگ ایتالیا بازی کنم ولی بعد از اینکه دیدم نمی توانم با آن شرایط کنار بیایم، دوست دارم به المپیک برویم.فکر کنم تا به حال هم نرفته باشیم.و اینکه آنجا هم حرفی برای گفتن داشته باشیم و این طور نباشد که صرفا در آن مسابقات حاضر باشیم چون تیممان تواناییش را دارد.

گفتگو از ملیکا اسدی
 

آمریکا هیچ​گاه در جنگ با اسلام نبوده و نخواهد بود

اوباما خطاب به ایران: اجازه ندهید فرصت از دست برود

اتفاق: وی "تهاجم‌های روسیه" و "قساوت‌های تروریست‌ها در عراق و سوریه" را از جمله تهدیدهای کنونی جهان معرفی ...

اوباما خطاب به ایران: اجازه ندهید فرصت از دست برود
 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی:

اگر منطق و استدلال داریم، نباید از مذاکره بهراسیم

اتفاق:  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اوّلین سوره قرآن کریم که بر پیغمبر اسلام نازل شد، گفت: اسلام در این سوره آن هم در حجازی ...

اگر منطق و استدلال داریم، نباید از مذاکره بهراسیم
 


 
ارزو
۱۳۹۳-۰۷-۰۲ ۰۶:۲۴:۵۲
شاید تنها جمله ای که میتونم الان بهتون بگم اینه که بهتون افتخار میکنم واز ته دل دوستون دارم
 
nadia
۱۳۹۳-۰۶-۰۷ ۱۷:۵۰:۰۸
ایشا لا امثال هم صد در صد قهرمانیم
 
نفس
۱۳۹۳-۰۵-۲۲ ۱۰:۰۷:۱۹
واقعا به عشق محمد که والیبال نگاه می کنم
 
باران
۱۳۹۳-۰۱-۰۵ ۰۱:۵۲:۳۳
وای خیلی بده که بهترین مدافع اسیا دیگه نمیتونه بازی کنه.
خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااایاااااااااااااااااا
 
M
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۷:۲۹:۱۵
سلام خيلي خوب بود اما الان 22 مرداد 92 هست اگه ميشه مصاحبه جديد تري بگذاريد ممنون
 
ثمین
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۰۵:۵۴:۱۷
کار محمد عاللللللللللللللللیه
 
شبنم
۱۳۹۲-۰۴-۱۸ ۱۴:۵۷:۵۷
من عاشق موسویم لطفا یه مصاحبه جدید از موسوی و بازیکنان دیگه بگذارید
 
eshilla
۱۳۹۲-۰۲-۲۸ ۱۳:۱۶:۲۳
ملیکا جون توروخدا به محمد بگین نره ایتالیا.اگه بره،خودمو میکشم.پریروز به خاطر اینکه زنا رو ورزشگاه راه نمیدن،خودکشی کردم؛ولی زنده موندم.
اوضام خیلی بی ریخته
 
محمد
۱۳۹۱-۱۱-۰۶ ۰۰:۵۲:۲۸
علی بود منم مثل خودت والبالیستم ودوستدارم برم تیم ملی بگو ایشالله
 
پريسا
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۲۲:۳۶:۴۲
عـــــــــــــــــــــــــالي بود فقط ازش عكس بيشتر بذارين.ممنون
 
ساناز
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۱:۵۰:۵۶
مرســـــــــــــــــــــــــــــــــــی برای این مصاحبه خوب و عالی.

اگر امکانش هست باز هم با محمد موسوی و والیبالیست های دیگه مصاحبه کنیـــــد.
 
ایشیلا
۱۳۹۱-۰۸-۳۰ ۲۱:۱۷:۴۷
4تا عکس باحال هم بدنیست ها...
 
ایشیلا
۱۳۹۱-۰۸-۲۸ ۲۰:۳۲:۱۷
لطفا از محمد یه عالمه عکس باحال بذار.
 
ایشیلا
۱۳۹۱-۰۸-۱۱ ۲۳:۰۰:۴۶
عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالیییییییییییییییییییییی بود.
 
مهسا
۱۳۹۱-۰۴-۲۱ ۰۵:۱۹:۴۱
سلام.خواستم بگم از محمد موسوی عکس های بیشتری بذارید.
مرسی گلم.
 
۱۲
گفتگو با سیدمحمد موسوی به بهانه قهرمانی در آسیا