۵
نظر
 
کد مطلب: 2991
کارشناس سوارکاری: اسب ایرانی در حال انقراض است
 
يكي از كارشناسان سواركاري كشورمان گفت: روي نژاد اسب اصيل كار نشده تا اسب ايراني بازار داشته باشد به همين منظور نژاد اسب اصيل ايراني به سوي انقراض پيش مي رود.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۸
 
اتفاق: مازيار جمشيد خاني افزود: در سال ۱۳۷۸ براي اولين بار يك اسب خارجي در مسابقات كشوري اول شد تا واردات اسب خارجي آغاز شود و تمام جوايز و مقام هاي مسابقات ما را به خود اختصاص دهد.

وي ادامه داد: در مسابقات همان سال ۷۸ داود بهرامي با اسب هاموني كه اسب تركمن خالص بود با شايستگي دوم شد چون در يك حركت بدشانسي آورد ولي به گفته تمام كارشناسان بايد اول مي شد.

وي ادامه داد: در گسترش بازار بايد عرضه و تقاضا وجود داشته باشد توليد كننده، توليد مي كند و به فروش مي رساند و بازار بين خريدار و فروشنده بوجود مي آيد و با عرضه و تقاضاي مناسب اسب ايراني از بين نمي رود.

جمشيد خاني خاطر نشان كرد: اسبي كه بايد ۱۵ ميليون تومان خريده شود اگر با قيمت ۵ ميليون به فروش برسد ديگر توليد كننده به سراغ اين كار نمي رود چون براي توليد يك اسب خوب زحمات زيادي كشيده شده است در ايران اصلا زحمات توليد كننده پاسخ داده نشده و از اين رو به طرف سرمايه گذاري در جاهاي ديگر مي رود.

وي ادامه داد: در ايران به اسب تركمن كه براي كورس و پرش بهترين نژاد را دارد بي توجهي مي شود ولي در خارج از كشور روي اسب اصيل ما كار مي كند و با اصلاح نژاد به بهترين شكل از آن بهره برداري مي كنند.

جمشيد خاني اضافه كرد: به طور مثال اسبچه خزر (كاسپين پني) را انجمن اصلاح نژاد خارج از كشور مي خواهد ولي وزارت جهاد كشاورزي و فدراسيون سواركاري دست به دست هم داده اند و محكم اين نژاد ژنتيكي را گرفتند تا از ايران خارج نشود.

وي تصريح كرد: انجمن اصلاح نژاد در خارج از كشور اسب ما را به كشور خودشان مي برند به آن رسيدگي مي كنند با كار زياد روي اين نژاد، تعداد آنها در خارج زيادتر مي شود و با اين وضعيت معلوم مي شود كه در ايران ما، روي اين نژاد كار نكرده ايم.

جمشيد خاني اظهار داشت: تعدادي از نژاد اسب تركمن را جهاد سازندگي در مجموعه خوجير درگرگان، روي آنها كار كردند، زحمت كشيدند ولي پس از مدتي معلوم نشد كه روي اين اسب ها چه كاري انجام دادند و زحمات بي نتيجه ماند.

وي ادامه داد: در ايران هيچ مسابقه اي براي اسب هاي اصيل ايراني برگزار نمي شود چون هيچ بازاري براي اسب ايراني وجود ندارد.

جمشيد خاني بيان كرد: من به خاطر عشقي كه به اسب ها دارم ۲۰ اسب خالص تركمن را نگهداري مي كنم، روي آنها كار مي كنم آنها را به مسابقه ها مي آورم براي من اصلا اهميت آن چناني هم ندارد كه مردم به آنها نگاه نمي كنند.

وي ادامه داد: ‌بايد فدراسيون مسابقه مخصوص اسب هاي اصيل ايراني را برگزار كند تا سواركارها به دنبال اين گونه اسب هاي داخلي بروند، خريداري كنند، توليد كنند و با پرورش صحيح آن پس از ۱۰ سال ديگر تعداد قابل ملاحظه اي از اسب هاي اصيل ايراني را داشته باشيم.

جمشيد خاني تاكيد كرد: كورس اسب در پرش و سرعت بهانه اي براي توليدات ولي در اين مملكت ۲۰سال اصلا مسابقه اي برگزار نمي شود از هر فردي مي پرسي كه چرا اسب ايراني در مسابقات بين المللي شركت نمي دهي با ندانم كاري مي گويد اسب ايراني نمي تواند در سطح بين المللي بپرد.

وي ادامه داد: در كشورهاي پيشرفته وقتي اسب هاي بومي در مسابقات بين المللي نمي توانند موفق باشند آنها را از رده خارج نمي كنند بلكه آنها را نگه مي دارند كارهاي ژنتيكي روي اسب ها انجام مي دهند تا بالاخره در سال هاي آتي موفقيت در آن نژاد حاصل مي شود.

جمشيد خاني در مورد دلالي اسب ها خاطر نشان كرد:‌در خريد اسب خارجي تخصصي وجود دارد كه يك سري افراد با گرفتن درصدي پول اسب خارجي وارد مي كنند ولي بعضي ها بدون تخصص اسب وارد مي كنند و پول هنگفت را طلب مي كنند كه در ايران از اين گونه افراد زياد يافت مي شود.

وي در مورد اينكه اسب داخلي در آينده چه وضعيتي خواهد داشت ، گفت: بايد اميدوار باشيم اسب ما را به قيمت خيلي نرمال بخرند و توليد كننده تشويق شود تا اسب بيشتر خريداري كند تا با كار كردن روي ژن و نژاد آنها بتوانيم نژاد اصيل ايراني را حفظ و نگهداري كنيم.

جمشيد خاني اصلاح كرد: در بازار بين المللي خوشبختانه اسب ايراني را مي خواهند و ما مي توانيم آن را به خارج از كشور صادر كنيم ولي جهاد كشاورزي و فدراسيون و انجمن ملي اسب فكر مي كنند اين گنجينه ژنتيكي مثل دوچرخه است كه آن را در گوشه انبار بگذاريم و ۲۰ سال ديگر بتوانيم از آن استفاده كنيم ولي اين طور نيست پنج تا ده سال ديگر اسب اصيل ايراني كاملا نسلش منقرض خواهد شد.
 

از الان به فکر تابستان باشید: سال 93 گرم‌ترین سال تاریخ خواهد بود

اتفاق: مجید جویا: از الان به فکر سرویس مرتب کولر خود باشید. برف‌های چند هفته اخیر زودتر از آنچه تصور کنید آب می‌شوند، و کمتر از ...

از الان به فکر تابستان باشید: سال 93 گرم‌ترین سال تاریخ خواهد بود
 

50 هزار نیروی حزب الله را به سوريه فرستادیم

150 هزار سوری را به ایران آوردیم و آموزش نظامی دادیم

اتفاق: حجت‌الاسلام نبویان در اردوی جهاد اکبر در جمع دانشجویان اتحادیه انجمن‌های اسلامی مستقل سراسر کشور در خصوص مقدمات توافق نامه ...

150 هزار سوری را به ایران آوردیم و آموزش نظامی دادیم
 


 
سروش
۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۱۴:۲۵:۳۳
لطفا عکس بیشتری بذارید
 
رامین شکاری
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۱۷:۲۵:۲۹
عمو اکبر که عموی منه سخنان شما را بهش گفتم بسندید با اینکه بی سواده اما خیلی به کار شما علاقه داره
 
سارا
۱۳۹۱-۱۲-۲۶ ۱۶:۴۸:۳۰
سوارکارش کیه
 
مرضيه
۱۳۹۱-۱۲-۰۶ ۱۲:۱۶:۳۵
باسلام.آقاخب هواي اسباي ايراني وعرب روداشته باشين تاازدست نرن.ماايرانياهميشه قدرداشته هاي خوبمونونميدونيم.مث اسبامون
 
سارا
۱۳۹۱-۱۲-۰۳ ۲۰:۱۳:۲۷
اگر رنگش سفید بود زیبا تر بود
 
کارشناس سوارکاری: اسب ایرانی در حال انقراض است